, , ,

تفاوت آب مقطر و آب دیونزه در مصارف آزمایشگاهی

تفاوت آب مقطر و آب دیونزه در مصارف آزمایشگاهی

در بسیاری از مصارف آزمایشگاهی باید از آب خالص و بدون آلودگی استفاده شود که برای جداسازی ناخالصی ها از روش های متعددی استفاده می شود (روش اسمز معکوس ، استفاده از یون و تقطیر و غیره ). معمولا آبی که ناخالصی از آن جدا می شود به نام آب مقطر و یا آب دیونیزه شناخته می شود.

آب دیونیزه و آب مقطر از نظر مولکولی بسیار شبیه به هم هستند ولی در مواردی که واکنش های شیمیایی انجام می شود نمی توانند جایگزین همدیگر شوند در پایین دقیق تر  توضیح می دهیم.

آب مقطر :

گفتیم که یکی از روش های حذف ناخالصی های آب روش تقطیر است به این صورت که آب را می جوشانند بخار حاصل از جوشش را جمع کرده و تلغیظ می کنند. در این روش اکثر مواد معدنی و ناخالصی ها مانند جیوه و مواد آلی و مواد شیمیایی جدا می شوند ولی میزان خالص بودن آب بستگی کامل به منبع استفاده شده دارد که ممکن است از آب لوله کشی یا آب چشمه باشد.

آب مقطر در موارد زیر استفاده می شود

به عنوان حلال در تولید محلول ، استاندارهای کالیبراسیون ، پاک کردن ظروف شیشه ای آزمایشگاه ، استرلیزه کردن تجهیزات ، ساخت آب با خلوص بالا

 

تفاوت آب مقطر و آب دیونزه در مصارف آزمایشگاهی

تفاوت آب مقطر و آب دیونزه در مصارف آزمایشگاهی

آب دیونیزه :

آب دیونیزه از روش یون سازی ایجاد می شود و حاصل واکنش شیمیایی می باشد به این صورت که رزین باردار شده ( +H , -OH ) را به آب اضافه می کنند این مولکول ها با کاتیون و آنیون آب تعویض گشته و آب را تولید می کنند. منبع آب استفاده شده در این روش می تواند آب مقطر ،آب لوله کشی و یا آب چشمه ها باشد. گفتیم که این آب در اثر واکنش ایجاد می شود و اگر باز در معرض کربن دی اکسید قرار بگیرد واکنش نشان می دهد و PH آن که در حالت عادی روی ۷ و خنثی بود را روی عدد ۵ و ۶ پایین می آورد.

کاربردهای خنک کنندگی ، اتوکلاو های میکروبیولوژی ، شستشوی پایانی وسایل آزمایشگاهی ، تولید حلال ، نمونه های شاهد ، استاندارهای کالیبراسیون و در باتری ها

تفاوت آب مقطر و آب دیونزه در مصارف آزمایشگاهی

 

همانطور که مشاهده کردید این دو نوع آب با اینکه ناخالصی ندارند نمی توانند جایگزین هم شود به استثناء یک گزینه آن هم زمانی که منبع آب استفاده شده ی آب دیونیزه آب مقطر باشد و در معرض کربن دی اکسید قرار گیرد و دوباره تبدیل به به آب مقطر شده باشد.

 نکته قابل توجه دیگر

مربوط به این موضوع این است که تا حد امکان از نوشیدن این دو آب پرهیز شود هردو آب هیچ مواد معدنی ضروری ندارد و علاوه بر این آب دیونیزه خاصیت خورندگی دارند و ممکن است اعضا نرم و مینای دندان آسیب برساند.

 

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا 

پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی وتهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط و نیز جهت سفارش و خرید آنلاین محصولات به سایت www.shopccra.com مراجعه نمایید.

تلفن: ۶۵۵۲۲۹۲۳ – ۶۵۵۲۲۹۶۳(۰۲۱) همراه: ۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱ –۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰

 

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کاسپین ارتباط عرشیا
راه های ارتباطی:
موبایل مدیریت: 09122972091
تلفن پشتیبانی: 09120336456
شماره تلفن ثابت:02165522963
شماره فکس:02165522923
پاسخگویی تلگرام: 09120336456
پاسخگویی واتس اپ: 09120336456